Działanie stresu na ludzki organizm

Człowiek przez całe życie zmaga się z ciężkimi sytuacjami, które powodują, że staje się nerwowy, odczuwa stres. Wspomniany stres bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Badania udowodniły, że pewna grupa kobiet pracujących na własnych działalnościach gospodarczych oraz również w wieku przed czy po klimakterycznym zalicza się do tych znerwicowanych. Charakteryzują je okresowe zmiany napięcia, jak też podniecenia czy lęku.

Wówczas zmniejsza się psychiczna odporność i łatwo popaść w depresję. Kobiety takie bardzo często powodują konflikty z najbliższym otoczeniem, gdyż są wówczas w stanie chwiejności ogólnej równowagi psychicznej. Nauka radzenia sobie ze stresem nie jest łatwa, gdyż stany nerwowe często są tak silne, że sami nie jesteśmy sobie w stanie pomóc, jedynie specjalista jest mile widziany. Jeżeli stany lękowe są dość małe, warto udać się jedynie do psychologa, natomiast jeżeli problem osiąga wysoką rangę, pomoże jedynie psychiatra.

Specjalista taki oprócz ukończonej szkoły terapeutycznej posiada jeszcze kurs, który dopuszcza go do pracy z ludźmi i w profesjonalny sposób oceni naszą sytuację psychiczną, oraz szybko ustali rodzaj terapii. Nauka psychologii trwa dość długo, jednak zawód ten to w pewnym sensie misja, którą pragniemy odbyć, by pomagać innym w ciężkich dla nich czasach. W dzisiejszych czasach ze stresem mają do czynienia nie tylko dorośli, ale także małe dzieci, które mają za sobą ciężkie, traumatyczne przeżycia, które leżą głęboko zakorzenione w ich psychice.